Mysz gamingowa Razer - Jaką wybrać? Która będzie najlepsza?
Spis treści:
Trójgłowy smok to logo, które rozpoznaje każdy gracz. Firma Razer jest wiodącą marką wśród producentów hardware, jej produkty są chętnie kupowane przez fanów gamingu.
Polecane myszki Razer
Jakie są najważniejsze cechy myszy gamigowych? Co oznacza mysz gamingowa?
Dawno minęły czasy, kiedy gracze korzystali do rozgrywek na swoich pecetach ze zwykłych myszek komputerowych. Dzisiejsze gry odznaczają się bardzo dobrymi parametrami, dlatego wzrosły też wymagania co do sprzętu, którym się przy nich posługują gracze. Szczególnie istotne kwestie, które warto zgłębić dokładnie przed zakupem nowej myszki gamingowej to:
- komunikacja myszy z komputerem – przewodowa lub bezprzewodowa,
- źródło światła – laserowe lub optyczne,
- czułość DPI - odwzorowanie ruchów dłoni gracza, wysoki wskaźnik DPI umożliwia płynne poruszanie kursorem,
- duża ilość przycisków – co najmniej 4,
- kształt i waga myszy – odpowiedni kształt zapewnia właściwe podparcie dłoni, a waga dostosowana do upodobań gracza nie obciąża ręki, ale też nie stawia myszy ciągłego oporu,
- możliwość programowania myszy oraz zapisywania ustawień przycisków,
- antypoślizgowe elementy, które zwiększą komfort korzystania z myszy,
Komunikacja myszy z komputerem
Większość graczy preferuje komunikację przewodową jako mniej zawodną i uciążliwą. Dlatego przewodowe myszki dla graczy są znacznie bardziej popularne i można wybierać spośród wielu modeli. Tej zasadzie hołduje Razer proponując myszkę Razer DeathAdder Chroma, model Taipan czy Mamba Tournament. Wszystkie te urządzenia wyposażone są w długi kabel (2,10 – 2,13m) w oplocie – cechy bardzo przez graczy pożądane i przydatne ze względu na lepszy komfort gry.
Mysz gamingowa – optyczna czy laserowa?
Zasada działania zarówno myszy laserowych, jak i optycznych jest taka sama – generowana przez źródło wiązka światła pada na powierzchnię, na której znajduje się mysz, odbija się od niej i wraca do urządzenia przez soczewki. Następnie dociera do sensora, i kolejno niewielkiej matrycy wewnątrz myszy, która rejestruje obraz a następnie przesyła go do procesora. Procesor analizuje dane z matrycy i przesyła je za pośrednictwem medium transmisyjnego (kabel dla myszy przewodowych i powietrze dla bezprzewodowych) do komputera.
Jedyną różnicą pomiędzy myszą laserową i myszką optyczną jest źródło światła: laser dla urządzenia laserowego (np. mysz gamingowa Razer Mamba Tournament) i dioda LED dla optycznego (np. mysz gamingowa Razer DeathAdder Chroma). Ciekawym produktem jest mysz gamingowa Razer Taipan wyposażona w dwa sensory – optyczny i laserowy.
Która z technologii jest lepsza? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zarówno mysz laserowa, jak i optyczna ma swoje wady i zalety w zależności od tego, jakie gry dominują u danego gracza oraz od jego osobistych upodobań odnośnie pracy myszy. Poniższa tabela przedstawia najbardziej istotne różnice pomiędzy obiema technologiami.
Mysz gamingowa - ile DPI? Na co wpływa ten parametr?
Czułość sensora myszy podawana jest w jednostkach DPI (ang. dots per inches). Parametr ten informuje, jak czułe jest urządzenie, czyli jak szybko reaguje na ruch dłoni gracza oraz w jakim czasie przenosi je na ekran monitora. DPI oznacza ilość punktów jakie myszka pokona po jej przesunięciu o cal, czyli 25,4 mm.
Wskaźnik DPI powinien być duży, ponieważ wtedy mysz odznacza się wysoką czułością i ruchy dłoni gracza przenoszone są w czasie jak najbardziej zbliżonym do rzeczywistego. Bardzo dobrą czułością jest dziś poziom 8200 DPI (mysz gamingowa Razer Taipan), a czułości wyższe - mysz gamingowa Razer DeathAdder Chroma 10000 DPI, czy mysz gamingowa Razer Mamba Tournament z jej 16000 DPI to parametry doskonałe.
Warto jednak nadmienić, że duże czułości nie są jedyną własnością świadczącą jednoznacznie o wysokiej jakości produktu. Przy tak czułych sensorach narażona jest precyzja wskazań, przez co wielu posiadaczy zaawansowanych gryzoni rezygnuje z najwyższych ustawień czułości.
Producenci dają taką sposobność dzięki możliwości regulacji czułości. Często myszki o dużej czułości konstruuje się w taki sposób, żeby zaimplementowana DPI nie była stała (co ma miejsce przy myszach o mniejszej czułości), lecz regulowana. Z kolei w przypadku urządzeń o regulowanej czułości, zmiana wartości DPI może następować w sposób płynny (mysz gamingowa Razer Abyssus v2) lub skokowy - mysz gamingowa Razer Mamba Elite). Dzięki tej funkcji możliwe jest dopasowanie wartości DPI do konkretnej gry, co znacznie poprawia komfort grania.
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując mysz gamingową?
Dla komfortu gracza, poza parametrami technicznymi, ważna jest również ergonomia urządzenia. I tak, w zależności od tego, czy jesteśmy praworęczni czy leworęczni, powinniśmy wybrać mysz przeznaczoną do odpowiedniej ręki. Oczywiście większość myszy przeznaczona jest dla osób praworęcznych, jednak leworęczni mogą nabyć wygodne urządzenia uniwersalne, jak np. mysz gamingowa Razer Abyssus v2 czy Taipan. Istotne są też inne kwestie – wspomniana już wyżej długość kabla, ale także jego giętkość, ilość programowalnych trwale przycisków czy elementy antypoślizgowe sprawiające, że mysz leży dobrze w dłoni. Żeby dłoń się nie męczyła, a także żeby ruchy myszy były zgodne z zamiarem gracza (mysz nie może „uciekać”), należy indywidualnie dobrać myszkę również pod względem wagi i kształtu.
Jaką mysz gamingową Razer wybrać?
Poniżej zestawione zostały najważniejsze cechy urządzeń, które były przywołane w tekście powyżej: myszy gamingowej Razer Mamba Tournament, Abyssus v2, Taipan oraz DeathAdder Chroma.
Istotnym czynnikiem przy wyborze myszy gamingowej jest dla gracza również cena. Z zasady urządzeniami tańszymi są myszy optyczne. Za laserowe gryzonie trzeba zapłacić więcej, jednak w przypadku zakupu jakim jest mysz dla gracza, bardzo duże znaczenie mają cechy indywidualne i preferencje danej osoby, dlatego nie zawsze lepszym rozwiązaniem będzie droższa mysz laserowa lub tańsza mysz optyczna.
Znajdziesz w Morele
Podkładki gamingowe - Klawiatury gamingowe - Myszki SteelSeries - Myszki SPC Gear - Myszki Genesis
Komentarze (0)